Pražské trenéry proškolil španělský sensei

V teplickém hotelu Panorama se uskutečnil v sobotu 15.1. seminář trenérů, který pořádal Český svaz juda. Téma znělo: trénink dětí a mládeže. Očekávání bylo obrovské. Jako lektor byl totiž pozván profesor univerzity sportu a tělocviku ve Valencii Eduardo Galán Pallo. Z pražských trenérů dorazilo do Teplic celkem 35 trenérů.

Španělský sensei si velmi rychle získal sympatie cca 200 zúčastněných trenérů z celé ČR. Velice zábavnou formou odkryl nejprve širokou zásobu her pro děti, kde dominoval pásek jako základní pomůcka. Po chvíli se po tatami prohánělo dvěstě dospělých, kteří si hráli třeba na pejsky či žáby.

Po hrách následovala průpravná cvičení k nácviku technik, ale i koordinační či balanční cviky. Rozpohybování všech kloubů v těle bylo stěžejní. A šlo se na chvaty! Šestapadesátiletý trenér začal s metodikou výuky tai otoši a přidával v rychlém sledu další a další. Zmínil, jakých častých chyb se obvykle děti dopouští, ale co je vážnější – někdy i samotní trenéři.

V odpolední fázi se přešlo do newaza. Základní myšlenkou znehybnění soupeře se stalo zafixování všech kontrolních bodů ukeho. Konkrétní techniky pak korespondovaly s nastoleným pravidlem a postupně se přešlo až ke škrcení či páčení.

Velice dobrou atmosféru zakončil závěrečný blok, který byl věnovaný dotazům od všech zúčastněných. Eduardo Galán Pallo ochotně zodpověděl na otázky typu: kdy nejlépe začít s judem či zda je žádoucí přítomnost rodičů na tréninku. Od předsedy ČSJu Pavla Volka pak obdržel knihu Lukáš Krpálka a fotoknihu z Mistrovství Evropy 2020 v O2 aréně.

Veliký aplaus byl oceněním pro španělského senseie, ten pro změnu obdaroval všechny přítomné po celý den svým unikátním radostným přístupem k judu, kde dominuje jeho životní přesvědčení, že ,,děti by měly cítit na konci tréninku stejné nadšení jako na jeho začátku‘‘.