Mistrovství ČR mužů a žen hostí opět Praha. Na šampionát zve ředitelka turnaje Andrea Staňková

Ve Sportovní aréně Rokytka se v sobotu 2. 11. uskuteční republikový šampionát seniorů v judu. Již podruhé to bude v hlavním městě. ,,Republika“ se přesouvá do sídla Akademie Lukáše Krpálka, který v tento den přivítá všechny účastníky. S ním pak zahájí šampionát i Andrea Staňková – ředitelka turnaje a předsedkyně STK Pražského svazu juda, která se rozpovídala o přípravách i očekávání letošního vrcholu domácí turnajové scény pro jednotlivce. Na co se mohou účastníci i diváci těšit na letošním MČR? V čem se bude lišit oproti tomu předchozímu? Jaká je výhoda pořadatelství šampionátu v Praze? A Kolik úsilí stojí za přípravou turnaje? 

Andrejko, co pro tebe znamená, že se po roce opět vrací MČR mužů a žen do Prahy?

Radost! Radost z toho, že jsme to minulý rok, kdy se šampionát vracel do Prahy po dlouhých 18 letech, zvládli a Český svaz juda nám svěřil pořádání i letos. Za to jsem moc ráda – i když je to teď pro nás zase o něco náročnější a měli bychom zvednout pomyslnou laťku, kterou jsme si loni nastavili, zase o kousek výš.

Co bude letos jiné oproti minulému ročníku?

Určitě je to místo konání – loňskou halu Jedenáctka na pražském Chodově jsme vyměnili za hloubětínský sportovní areál Rokytka, ke kterému má judo velmi blízký vztah, neboť je, kromě jiných sportů, i sídlem Krpálek Academy. Jinak se moc těším na ,,vymazlený“ zahajovací program – cheerleaders (závodní roztleskávačky) určitě potěší oko nejednoho pána.. a zpívanou hymnu v provedení početného sboru Vysoké školy ekonomické. Zahájení turnaje dvojnásobným olympijským vítězem Lukášem Krpálkem je pak „třešnička na dortu“. 

V minulém roce byla největší účast závodníků za poslední léta. Myslíš si, že je to umístěním šampionátu do hlavního města? Jedná se o stěžejní výhodu?

Strategická poloha Prahy určitě hraje v rozhodování závodníků o tom, zda se přijedou poprat, zásadní roli. Loni se zúčastnili i ti, kteří by na druhý konec republiky nejeli – chtěli být aktivně na tatami, ale věděli, že třeba na medaili to nebude.

Můžeš stručně popsat, co je na organizaci MČR nejtěžší? Kdy a jak probíhá samotná příprava šampionátu?

Příprava začíná již zveřejněním termínu konání – je nutné prvotně zajistit halu. Jakmile máme halu, odpovídající požadavkům na pořádání MČR, zamluvenou, můžeme teprve poslat přihlášku na ČSJu, který ze zájemců vybere pořadatele. Pak začíná kolečko mítinků s celým týmem – prvotní je brainstorming – co koho napadne; pak třídíme návrhy na vylepšení, vybíráme program a ladíme spolupráci s produkční firmou, zajišťujeme personální obsazení (je potřeba 20-30 brigádníků, kteří v den konání vypomohou) a logistiku v hale, hledáme nabídky kvalitního občerstvení pro cca 120 lidí i vyhovující a blízké ubytování… A samozřejmě kooperujeme s ČSJu, aby bylo přichystané všechno tak, jak potřebují pro bezchybný chod soutěže.

Jak chceš, aby si účastníci pamatovali letošní ročník?

Pevně doufám, že si všichni užijeme kvalitní a profesionálně vedenou soutěž na špičkové úrovni s naprosto pohodovou atmosférou. Za Pražský svaz juda pro to uděláme maximum.