Mistrovství Evropy v Praze se uskuteční v listopadu

Dvakrát odkládaný termín evropského šampionátu 2020 v judu dostal konečnou podobu. Vrcholný kontinentální turnaj sezony přivítá pražská O2 arena od 8. do 10. listopadu. „Klíčové bylo, že Český svaz juda a Evropská unie juda se shodly, že chtějí uspořádat mistrovství Evropy v Praze ještě v letošním roce. To také byla fakticky jediná možnost,“ uvedl předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

Pandemie koronaviru v jarním období zcela zastavila sportovní život, a tak bylo nezbytné najít nové datum namísto původně plánovaného 1. až 3. května. Záhy se z obdobných důvodů ukázal jako nereálný i náhradní červnový termín. „Vzhledem k řadě přesunů akcí v termínových listinách Evropské unie juda, Českého svazu juda a O2 arény je daný termín jedinou možnou volbou,“ poznamenal Dolejš k listopadovému termínu, který je pro mistrovství Evropy výjimečný. Historie společných šampionátů mužů a žen, které se v daném formátu konají od roku 1987, podzimní termín nepamatuje.

Odsunutím turnaje na listopad dochází i ke změně dnů, ve kterých se šampionát uskuteční. Obvyklý prodloužený víkend nahrazuje období od neděle do úterý. „Tento termín není ideální, jako byl ten květnový, a tak chceme i během všedních dnů přizpůsobit soutěže divákům tak, aby měli možnost zhlédnout finálové bloky v příznivých časech,“ upozornil předseda svazu. Pořadatelé se proto rozhodli posunout časový pořad soutěžních dnů, eliminační fáze začnou každý den hodinu po poledni, finálové bloky pak v 18 hodin.

Beze změny zůstává divácká kapacita šampionátu, na tribuny v sektorech v prvním patře haly se vejde 4500 diváků. Soutěže se uskuteční na čtyřech žíněnkách. „Pro stávající držitele vstupenek se nic podstatného nemění, jejich vstupenky automaticky platí pro nový termín šampionátu,“ ujistil Roman Ječmínek, manažer Českého svazu juda pro ME 2020. Pro zájemce o zhlédnutí soubojů elitních judistů přímo v O2 aréně jsou připraveny cenově zvýhodněné balíčky. Vstupenky na všechny tři dny turnaje lze pořídit za 1170 nebo 1470 korun.

Domácí tým by se měl svému publiku představit v nejsilnějším složení a využít maximální možný počet účastnických míst. Olympijský vítěz Lukáš Krpálek bude v O2 aréně útočit na svůj čtvrtý titul mistra Evropy, třináctinásobný účastník turnaje Pavel Petřikov zase oznámil svou derniéru na kontinentálních šampionátech. Mistrovství Evropy v judu proběhne v historii samostatné České republiky poprvé, v minulosti hostila šampionát pražská Sportovní hala v roce 1991.

Top